Gå till innehåll Gå till sidomeny

Helsingborgs stads riktlinjer för alkoholservering och gårdsförsäljning

Riktlinjerna är antagna i socialnämnden 26 maj 2026. Nedan följer en förenklad sammanfattning. Om du vill se riktlinjerna i sin helhet finns de längst ned på sidan. 

Förutsättningar för serveringstillstånd

  • Barn och alkohol hör inte ihop. Vi tar särskild hänsyn till barn och ungdomars rätt till en trygg uppväxt och miljö vid prövning av serveringstillstånd. Bostadsområden kan anses vara känsliga områden.  
  • Idrott och alkohol hör inte ihop. Idrotts-och träningsanläggningar ska generellt vara alkoholfria. Vi kan dock bevilja serveringstillstånd i tydligt avgränsade delar av idrottsanläggningar där servering riktar sig till publiken.
  • Alkohol är som huvudregel inte tillåten i läktarliknande miljöer eftersom de är svåra att överblicka och kontrollera, vilket kan försvåra tillsyn, ordning och säkerställande av en trygg och säker miljö. Vi kan göra undantag efter individuell prövning, där vi bedömer lokalens utformning, verksamhetens inriktning och ändamålsenlig bemanning. Det kräver en tydlig verksamhetsbeskrivning, där alkoholserveringen kan ske på ett kontrollerat sätt utan att riskera ordning och säkerhet. Vid evenemang som riktar sig till barn och unga kan vi begränsa serveringstider eller neka tillstånd helt. I vissa fall kan vi ge ett tillstånd med prövotid. 
  • Tillståndsenheten prövar normalt inte nya ärenden från en verksamhet som har ett pågående tillsynsärende. Vi kan göra undantag efter särskild prövning.  

Serverings- och krogmiljö 

  • Det råder nolltolerans för narkotika i krogmiljö.  
  • Polisen beslutar om behov av ordningsvakter. Tillståndshavaren har alltid ett fullständigt ansvar för ordning och nykterhet på och i anslutning till serveringsstället.  
  • Det är inte tillåtet att servera eller sälja hela flaskor spritdryck. Det är inte heller tillåtet med självservering av stora mängder alkohol, till exempel ölhinkar, öltunnor, shotsbrickor eller liknande. Detta är inte förenligt med alkohollagens krav på återhållsam servering. 

Serveringstider för stadigvarande serveringstillstånd

  • Normaltiden för alkoholservering på serveringsställen i Helsingborg är från klockan 11.00 till klockan 01.00. Du kan ansöka om utökad serveringstid. 
  • Du kan få stadigvarande serveringstid beviljad mellan klockan 10.00 och klockan 05.00 fredag, lördag samt dag före röd dag, med prövotid på ett (1) år. Resterande dagar kan du få stadigvarande serveringstid beviljad mellan klockan 10.00 och klockan 03.00.
  • Du kan få tillstånd att servera alkohol i samband med frukostservering på hotellverksamheter med eget boende/övernattningsmöjlighet från klockan 07.00 alla dagar och med prövotid på ett (1) år. Om ansökan inkommit efter 31 december 2026 får du i stället tillstånd med slutdatum för prövotid 31 december 2027.
  • Du som bedriver stadigvarande serveringsverksamhet kan, vid särskilda tillfälliga evenemang, påbörja serveringstid före klockan 10.00, dock tidigast från klockan 07.00. Sådana ansökningar kräver en tydlig verksamhetsbeskrivning. Det kan röra sig om studentfest, bröllopsfirande, champagnefrukost med mera.
  • Du som bedriver stadigvarande serveringsverksamhet kan bli beviljad utökning av serveringstiden vid enstaka evenemang, till som längst klockan 05.00 fredag, lördag samt dag före röd dag.
  • Remissyttrande från polismyndigheten och miljöförvaltningen har en avgörande betydelse för bedömningen om serveringstider. Vi kan komma att begränsa serveringstiden med särskild hänsyn till barn och unga, närboende samt behovet av lugna, trygga och stillsamma miljöer, beroende på vad som framkommer i miljöförvaltningens remissyttrande.

Personlig lämplighet och utbildning

  • Tillståndsenheten ställer krav på personlig och ekonomisk lämplighet. Du som ansöker om serveringstillstånd ska visa att verksamheten sköts korrekt, till exempel när det gäller skatter och ekonomi.  
  • Du som ansöker ska ha kunskap om alkohollagen. Detta visar du genom att göra ett kunskapsprov hos tillståndsenheten.  
  • I större företag ska kunskap finnas hos personer i operativ ledande ställning.  
  • Studenter som serverar alkohol vid studentarrangemang ska genomgå en särskild utbildning (Studenterna vid Campus Helsingborg, studentorganisationen Stampus, anses tillhöra ett slutet sällskap). 

Marknadsföring och rabatter

  • Det ska finnas ett varierat utbud av lättdrycker (under 2,25 volymprocent). Enbart mineralvatten och läsk är inte tillräckligt.  
  • Lättdrycker ska vara tydligt synliga vid marknadsföring. Om du ger rabatt på alkoholdrycker ska motsvarande erbjudande finnas för lättdrycker.  
  • Det får inte bli ett lägre styck- eller literpris vid köp av större mängder alkohol.  
  • Tillfälliga prissänkningar, till exempel after work, får endast pågå under begränsad tid och får inte uppmuntra till ökad alkoholkonsumtion.   

Tillfälligt serveringstillstånd

  • Du kan få ett tillfälligt serveringstillstånd vid enstaka tillfällen eller under en kortare period.   
  • Du kan få tillfälligt tillstånd beviljat ett begränsat antal gånger per år.  

För servering till allmänheten gäller normalt: 

  • 11.00–01.00 
  • i undantagsfall till 02.00 efter särskild prövning.

För servering till slutet sällskap gäller: 

  • som längst till 03.00.

Gårdsförsäljningstillstånd 

  • Det krävs tillstånd för gårdsförsäljning och alkoholdryckerna ska vara egentillverkade. Endast småskaliga och oberoende tillverkare kan få tillstånd.  
  • Du får endast sälja till besökare som deltar i ett kunskapshöjande arrangemang hos dig.   
  • Försäljningen till varje enskild konsument får inte få överstiga 0,7 liter spritdrycker, tre liter vin, tre liter starköl och tre liter andra jästa alkoholdrycker vid samma besökstillfälle. 
  • Åldersgränsen för försäljning av alkoholdrycker är 20 år. Försäljningstiderna är mellan klockan 10.00 och 20.00 alla veckodagar.

Helsingborgs stads riktlinjer för alkoholservering (pdf)