Gå till innehåll Gå till huvudmeny Gå till sidomeny

Ansök om serveringstillstånd

Ansökan om serveringstillstånd för sprit, vin, starköl och andra jästa alkoholdrycker i Helsingborg.

Du gör din ansökan hos den kommun där restaurangen finns. Sökande kan vara ett bolag som har ett organisationsnummer eller en enskild firma registrerad hos Skatteverket. För att vi ska pröva din ansökan och fatta beslut måste du betala in ansökningsavgiften i förskott. Här kan du läsa mer om avgifter för serveringstillstånd.

Ett serveringstillstånd gäller bara för den tillståndshavare som har fått sitt tillstånd beviljat och för den lokal som är angiven i beslutet. Om verksamheten upphör eller flyttas till annan lokal upphör också tillståndet att gälla.

Vad krävs för att få serveringstillstånd?

I alkohollagen ställs många och tydliga krav på den som söker tillstånd för alkoholservering. Du måste anses lämplig för att ha hand om servering av alkohol. Lämplig i det här fallet innebär bland annat att du sköter din ekonomi, inte har ett brottsligt förflutet och att du kan visa kunskaper i alkohollagen i ett kunskapsprov.

Du som sökande är ansvarig för att visa din lämplighet, dels genom att lämna in alla nödvändiga uppgifter, dels genom att all inlämnad fakta stämmer. Vi gör en prövning av personlig lämplighet på den eller de personer som har betydande inflytande i rörelsen, till exempel en ekonomisk intressent, aktieägare och/eller firmatecknare. Om det finns uppgifter som gör dig olämplig går dessa normalt inte att rätta till under tiden som du ansöker.

Remisser och kompletteringar

Remissvar från andra myndigheter kan ibland påverka möjligheten att få serveringstillstånd. Det kan handla om tidigare skatteskulder eller begångna brott. Först när alla begärda handlingar har kommit in till tillståndsenheten kan utredningen komma i gång. Hur lång utredningstiden blir påverkas av hur komplett ansökan är. Du kan också behöva göra kompletteringar under utredningens gång.

Den ekonomiska delen i utredningen kan ibland vara ganska omfattande. Vi behöver veta var pengarna ursprungligen kommer ifrån till din verksamhet. Det innebär att du behöver uppvisa och styrka hur finansieringen av verksamheten har gått till.

Som exempel kan nämnas:

  • om det är lån från en bank krävs lånehandling
  • för egna sparade medel krävs kontoutdrag
  • för gåva vill vi se både givarens och mottagarens kontoutdrag
  • vid försäljning av värdepapper krävs värdepappersutdrag
  • finns avtal med ett bryggeri vill vi se avtalet
  • för lån från privatperson vill vi se både långivarens och mottagarens kontoutdrag
  • om bolaget ingår i en koncern bifogas en skiss över organisationen så att ägarförhållandena framgår samt aktieböcker
  • årsredovisning om det avser koncernbidrag från både det givande och mottagande bolaget.

Handläggningstider

Handläggningstiden är cirka 1 månad från det att din ansökan är komplett. Det betyder att alla begärda handlingar har kommit in till tillståndsenheten. Om du ändrar något i ansökan kan handläggningstiden bli längre, eftersom ändringarna kan kräva en ny remiss. Du kan själv hjälpa till att skynda på handläggningen genom att skicka in alla handlingar så snabbt som möjligt.

Tänk på att handläggningstiderna kan vara något längre under sommaren, så skicka gärna in dina ärenden i god tid.

Vi vill bli bättre och ni hjälper oss

Som krögare med serveringstillstånd får du ibland en enkät med frågor om vår verksamhet. Dina svar är av stort värde för oss.