Gå till innehåll Gå till huvudmeny Gå till sidomeny

Så här fungerar tillsynen av tobaksförsäljning

Här kan du läsa om hur vi arbetar med tillsyn av tobak på försäljningsställen i Helsingborg.

Tillsynsbesök

Tillståndsenheten kommer att göra kontroller i din verksamhet en eller flera gånger per år. Vid besöken kontrollerar vi att försäljningen följer lagen, att ni exempelvis gör ålderskontroll, att det finns skyltning om 18‑årsgräns, att du inte marknadsför tobaksvaror på ett otillåtet sätt, att egenkontrollprogrammet finns på plats och att ni efterföljer detta.

Efter besöket får du en rapport. Du ska åtgärda eventuella brister, annars kan tillståndsenheten besluta om sanktioner som varning eller förbud.

Passa på att ställa dina frågor till oss om det är något som är oklart eller något ni funderat på när vi kommer ut på kontroll.

Inre tillsyn

Tillståndsenheten följer också löpande upp verksamheten genom inre tillsyn. Det innebär att du måste följa reglerna, sköta ekonomin och fortsatt vara lämplig som tillståndshavare.

Kom ihåg att meddela tillståndsenheten om det du ändrar något i verksamheten, till exempel vid ägarbyten, ändring av bolagsform eller ny finansiering.

Vid inre tillsyn hämtar vi uppgifter från bland annat polisen, Skatteverket, Tullverket (vid partihandel) och Kronofogden. Vi kan även granska årsredovisningar och ta kreditupplysningar.

Kontrollköp

Tillståndsenheten kan genomföra kontrollköp där en person över 18 år försöker köpa tobak. Syftet är att kontrollera att personalen begär legitimation och att rutinerna för ålderskontroll fungerar i praktiken. Kontrollköp använder vi alltså för att förebygga att minderåriga får köpa tobak, inte för att ”sätta dit” enskilda medarbetare.

Om vi upptäcker brister följer tillståndsenheten upp detta med verksamheten, och vid behov kan vi vidta ytterligare åtgärder.