Evenemangsenheten

Helsingborgs stad har en evenemangsenhet med medarbetare som är dedikerade helt åt evenemang och möten.

Evenemangsenheten är en del i bolaget Helsingborg Arena & Scen AB. Enheten har uppdraget att skapa upplevelser i Helsingborgs arenor: Sofiero, Stadsteatern, Konserthuset, Helsingborg Arena, Olympia, Grytan och stadsrummet.

Utöver egenproducerade evenemang har enheten i uppdrag att utveckla Helsingborg som evenemang- och mötesstad. En del i uppdraget är att finnas till som stöd för externa arrangörer. En kontaktperson stöttar dig med råd och tips, projektledning och agerar vägvisare inom stadens myndigheter och förvaltningar.

Bland annat kan du få hjälp med:

  • Rådgivning och stöd med planering, marknadsföring och genomförande av evenemang och möten.
  • Site inspections samt presentation & uthyrning av lokaler och arenor
  • Tips på lokala hotell och attraktioner
  • Tips på nätverk och/eller potentiella samarbetspartners
  • Rådgivning vid tillståndsansökan. Läs mer om att söka tillstånd.
  • Rådgivning vid ansökan om ekonomiskt stöd. Läs mer om stöd till ditt evenemang.

Kontaktpersoner

För allmänna frågor mejla till evenemangsenheten@helsingborg.se

Helen Von Platen
Enhetschef evenemang
0703-54 60 69
helen.vonplaten@helsingborg.se

Bertil Alm
Innehållsansvarig
073-231 14 09
bertil.alm@helsingborg.se

Martina Arnér
Projektledare evenemang
0706-173778
Martina.Arner@helsingborg.se

Tina Bild
Projektkoordinator evenemang
076-8712442
tina.bild@helsingborg.se

Matthias Bong
Projektledare evenemang
070-250 58 55
matthias.bong@helsingborg.se

Jeanette Håård
Projektkoordinator evenemang
042-10 41 37
Jeanette.haard@hbgarena.se

Nathalie Jarnhäll
Projektledare Hx
073-4412588
nathalie.jarnhall@helsingborg.se

Jonas Lundström
Projektledare evenemang
070-6050506
jonas.lundstrom@hbgarena.se

Daniel Palm
Projektkoordinator evenemang
076-8552108
Daniel.palm@helsingborg.se

Camilla Plate
Projektledare evenemang
073-3612430
camilla.plate@helsingborg.se

Josefina Wingren
Projektkoordinator – evenemang
073-2315048
josefina.wingren@helsingborg.se